Študijski krožek Ljudsko gledališče (2019)

Študijski krožek Ljudsko gledališče je potekal v organizaciji Ljudske univerze Ravne na Koroškem (LURA) pod mentorstvom dr. Karle Oder. Vanj je bilo vključenih 17 oseb, od tega 11 igralcev gledališke skupine Kimperk Teater, ki že vrsto let deluje na Ojstrici (Občina Dravograd).

Ker je bila že v preteklosti v tem delu Slovenije močno prisotna gledališka dejavnost in ker smo si člani gledališke skupine Kimperk teater želeli poglobiti znanje o gledaliških tehnikah, podrobneje spoznati gledališko igro in režiranje, smo bili tovrstnega sodelovanja z Ljudsko univerzo Ravne na Koroškem zelo veseli.

S pomočjo dr. Karle Oder, mentorice, ki nas je s svojim svetovanjem usmerjala in vodila skozi študijski krožek, smo začeli z našimi rednimi (bolj ali manj) tedenskimi srečanji v župnišču na Ojstrici.

Na uvodnem srečanju smo določili naše cilje in nato skozi celoten potek krožka strmeli k doseganju željenih rezultatov. Naši izobraževalni cilji so bili: (1) spoznavanje gledališke igre, (2) seznanjanje z različnimi tehnikami igranja in režiranja, (3) poglabljanje besedišča narečnega jezika ter (4) nastopanje v javnosti, naš akcijski cilj pa je bila izvedba gledališke predstave v lokalnem okolju z namenom promocije našega kraja. Takoj smo se lotili zbiranja zamisli, idej in tematike za predstavo, smo se obrnili še na gospoda Igorja Glasenčnika, ki je režiserski vodja gledališke skupine Kimperk teater, pred tem pa je bil v isti funkciji tudi pri gledališki skupini na Kapli. On nam je pripravil konkretne primere za poglobitev gledališkega znanja, ki smo jih v okviru posameznih srečanj pogledali in predelali. Eden od ciljev je bil tudi poglobitev znanja narečnega jezika, zato smo stopili v kontakt s starejšimi občani, konkretno z gospo Faniko Lesičnik. Rezultati tega srečanja so bili izredno dobri, saj smo po pogovoru z gospo dobili mnogo novih idej za zasnovo gledališke predstave, ki bi se vključevala v promocijo kraja. Poleg tega pa smo si tudi zapisali nekaj primerov lokalo specifičnih narečnih besed in nekaj primerov t. i. strašeja na Ojstrici, ki nam bodo koristili pri pripravi naslednjih gledaliških predstav.

Po določitvi tematike za našo predstavo smo aktivno pristopili najprej k pisanju besedila, nato je sledilo deljenje vlog, vaje in priprava scene. Pri vsem tem je bilo izrednega pomena obsežno znanje gospoda Glasenčnika o teoriji in praksi v gledališču. S svojim neverjetnim čutom za režijo nas je usmerjal na vajah in nam pomagal pri izbiri scene.

Naši cilji v okviru študijskega krožka so bili realizirani. Gledališko predstavo, ki smo jo pripravili, smo zaigrali na srečanju lovcev s kmeti na Ojstrici. (Iz tehničnih razlogov smo opustili prvotno idejo, da s predstavo sodelujemo na praznovanju 60-letnice Ljudske univerze Ravne na Koroškem.) Gledalci in tudi udeleženci ocenjujemo, da je dogodek uspel, saj so bili osebni odzivi in odzivi na socialnih omrežjih zelo dobri. S tem smo odlično poskrbeli za promocijo našega kraja.

Skozi srečanja v okviru študijskega krožka Ljudsko gledališče smo poglobili teorijo gledališkega nastopanja in se srečali z novimi primeri gledaliških predstav, kar nam bo v izredno pomoč pri nadaljnjem ustvarjanju.

Sodelovanje v študijskem krožku je vsem udeležencem prineslo veliko znanja, nam razširilo obzorja in dalo veliko novih idej oziroma novih pogledov nanje ter delovne vneme za naprej, za kar smo Ljudski univerzi Ravne na Koroškem in Andragoškemu centru Slovenije zelo hvaležni.

Petra Uršnik

Galerija študijskega krožka: https://lura.si/utrinki/galerija/163-studijski-krozek-ljudsko-gledalisce-2019.

Študijske krožke sofinancira Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport Republike Slovenije, koordinira pa ga Andragoški center Slovenije.